پشت‌پرده گرانی مرغ| اختلاف ۱۰ هزار تومانی قیمت مرغ در بازار مازندران/ از کشتارگاه تا بازار چه می‌گذرد؟

پشت‌پرده گرانی مرغ| اختلاف ۱۰ هزار تومانی قیمت مرغ در بازار مازندران/ از کشتارگاه تا بازار چه می‌گذرد؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، مرغ از جمله مواد غذایی که از سال گذشته تا به امروز با نوسات قیمت خرید و فروش آن، یکی از پرحاشیه ترین محصول در بین سفره خانواده‌های ایرانی قرار گرفته به طوری که ستاد تنظیم بازار کشور نیز نتوانست کنترلی بر تعیین نرخی ثابت بر روی آن قرار دهند.

این بی‌سامانی با مراجعه بر واحدهای صنفی مرغ و گوشت مازندران حتی توزیع مرغ های دولتی با مشاهده خبرنگار ما قابل لمس است و طی مصاحبه‌ای با خریداران و فروشندگان بر نارضایتی شان نسبت به این نابسامانی عنوان شده است.

مازندران استانی که در سال به تولید بیش از 250 هزار تن مرغ و به طور روزانه 400 تن به کشتار می‌پردازد و و از این مقدار کشتار به روزانه 200 تن به تهران ارسال می کند.

اکنون متقاضیان و خانواده‌های مازندرانی برای تهیه مرغ مصوب قیمتی ستاد تنظیم بازار با 24 هزار و 500 تومان، قیمت 34 هزار تا 40 هزار تومان خریداری می‌کنند اگر چه به دلیل هزینه های در برگرفته چون تامین نهاده های مورد نیاز وارداتی از طریق بنادر جنوب و مشکلاتی اعم از حمل و نقل، تعیین ارز در این ستاد تنظیم بازار مصوب نرخ جدید به مبلغ 31 هزار اعلام کردند منتهی در بازارهای مرغ این استان عرضه نمی شود و این باعث نارضایتی خانواده‌های مازندرانی شده است.

چطور ممکن است استان مازندران با این حجم تولید و افزایش در تولید جوجه یک روزه و مهمتر در جایگاه خوب و چشم گیر در کشور با این نوسانات افزایش قیمت مرغ، تخم مرغ مواجه هستیم و طی یک سال گذشته از نرخ 10 هزار تومان به قیمت 40 هزار تومان برسیم و ستاد تنظیم بازار به یک نرخ ثابتی به نتیجه گیری نمی رسد تا موجب رضایت‌مندی تولیدکنندگان، فروشندگان و مصرف‌کنندگان شود.

اگرچه طی بازدید میدانی و مصاحبه با چند نفر از فروشندگان مرغ و گوشت یکی از این عوامل نابسامانی قیمت مرغ را حضور و دخالت دلالان و واسطه گران عنوان کردند.

یکی از این فروشندگان در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم از آمل بیان کرد: مرغ از مرغداری با قیمت 23 هزار بیرون می‌آید تا به اینجا برسد 34 هزار تومان می‌شود علت آن هم به مداخله دلالان بر می‌گردد.

وی افزود: من فروشنده نیز مصرف‌کننده ام و باید با همین این قیمت مصرف کنم چرا  باید اینطور قیمت ها نامتعادل در یک جایی 34، جای دیگر 36 و حتی 38 هزار تومان باشد؟ دیگر این دولتمردان باید پاسخگوی این وضعیت باشند.

خانمی که در همین لحظه به خرید یک مرغ پرداخته بود به سمت ما آمد و د  حالی پلاستیک خریدش را به ما نشان می‌داد با نارضایتی گفت: یک عدد مرغ به اندازه گنجشک خریدم 50 هزار تومان، یعنی به اندازه پول یارانه‌ام که برای هزینه آب،  برق و گاز درنظر گرفتند و آنها نیز الان افزایش یافتند.

وی ادامه داد: الان همین مرغ با این قیمت احتمالا تا یک ماه دیگر به صد هزار تومان خواهد رسید و منی که سرپرست دو تا صغیر هستم واقعا سخت هست؛ اصلا چرا باید به این شکل باشد، قیمت ها چجوری؟ واسطه کی هستش و قیمت مرغ برعهده چه نهاد یا شخصی هستش؟ با توجه به اینکه یک کارگر بدبخت با یک روز کارگری و مزدش چطوری خرج زندگی اش را بگذراند.

فروشنده دیگری که در مرکز شهر فروشگاه بزرگ مرغ، گوشت و ماهی داشت در این زمینه بیان کرد: یکی از راهکارها برای جلوگیری از افزایش قیمت، افزایش تولید است، دولت باید در تولید سرمایه‌گذاری کند و افرادی که اهل کار و کردان هستند داده شود.

وی یادآور شد: اگر کار به دست کاردان سپرده نشود سخت خواهد بود و  نیاز است در عرصه تولید اعم از دام، آبزیان و طیور با حمایت و ارائه تسهیلات بانکی افزایش دهند تا این مشکلات را رفع کنند.

آقایی که قصد خرید مرغ در بازار داشت در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه قبلا خانواده‌های کم بضاعت که توانایی خرید  یک عدد مرغ را داشتند اکنون نمی توانند و به نوعی مرغ از سفره آن‌ها و برخی خانواده‌های ایرانی پر زد و رفت.

وی با بیان اینکه یک روز بودن مرغ دولتی و روز دیگر نبودن آن را در بازار خبر می دهند، افزود: واقعا تا کی باید این وضعیت ادامه داشته باشد و تا وقتی دست دلالان بر روی این محصول باشد این صنعت بیمار بوده و از قدیم الایام نیز به این شکل بیمار بوده است.

این شهروند آملی که خود را یکی آسیب‌دیدگان در صنعت تولید مرغ معرفی می‌کند، یادآور شد: با وجود کشتارگاه‌های صنعتی زیاد در مازندران، روزانه خیلی مرغ زنده از این استان به سمت پایتخت ارسال می شود.

وی خاطرنشان کرد: نظارت اصلا بر روی قیمت ها نیست مثلا یک بار رفتم مرغ کوچک بخرم گفتند چهل هزار تومان پرسیدم چرا اینقدر گرون گفتند این قیمت برای سالن‌های اکبرجوجه هستش گفتم خوب چرا باید یک خانواده مصرف‌کننده به این قیمت سالن دار اکبرجوجه بخرم؟ 

این پدر خانواده خاطرنشان کرد: از مسئولان استانی و کشوری خواهش داریم که به این وضعیت خاتمه بدهند و تنها نوع موادغذایی آن هم مرغ ماشینی که آبروی سفره ایرانی برای پذیرایی از مهمانان هست و اکنون پرکشیده را توجه کنند و جلوی افزایش قیمت را بگیرند.

 

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha