آغاز کاوش باستان شناسی از غار شُوپَری مازندران

آغاز کاوش باستان شناسی از غار شُوپَری مازندران
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنابع دستی و گردشگری مازندران گفت: این پژوهش‌ها در چارچوب طرح پژوهشی مطالعات پارینه سنگی در گذرگاه نیمروز دریای کاسپین به سرپرستی الهام قصیدیان از "پژوهشگاه موزه نئاندرتال آلمان" و "بنیاد پژوهش‌های پارینه‌سنگی دیارمهر" با همکاری حسین رمضان‌پور آغاز شده است.

مهدی ایزدی با اشاره به شناسایی این غار در جریان بررسی‌های باستان‌شناسی سال ۱۳۹۷ و در چارچوب طرح پژوهشی پژوهشکده باستان‌شناسی کشور، بر اهمیت جنبه‌های فرهنگی و طبیعی آن تاکید کرد و هدف از مطالعات برای تکمیل پرونده اثر و ثبت آن در لیست آثار ملی با حمایت مالی و فنی بنیاد‌های پژوهشی مربوطه را جلوگیری از تخریب غار شُوپَری توسط افراد سودجو بر شمرد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنابع دستی و گردشگری مازندران به اقدام گروهی از متخصصان داخلی برای تهیه نقشه پِلان غار شُوپَری خبر داد و افزود: فرآیند مستندسازی این غار شامل نقشه‌برداری دقیق با کمک دستگاه توتال اِستِیشِن (تجهیزات دقیق نقشه برداری) انجام شده است.

ایزدی گفت: با توجه به ساختار درونی غار، دالان‌های افقی عمیق که برای تخمین عمق آن‌ها نیاز به تجهیزات غارنوردی است و همچنین حجم بسیار فراوان "نِهِشتِه‌های رُسُوبی یا تَه نشست"، احتمالا از قدمت چند میلیون ساله برخوردار است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنابع دستی و گردشگری مازندران افزود: داده‌های باستانی به دست آمده از بررسی‌های مقدماتی غار شُوپَری در اولویت‌های پژوهشی طرح گذرگاه نیمروز دریای کاسپین محسوب و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک با همکاری پژوهشکده باستان‌شناسی کشور انجام شود.

اخبار مرتبط

۱۵ درصد آب های سطحی مازندران مهار می شود

اجرای طرح ضیافت الهی در ۱۳ امامزاده مازندران

تخریب و جمع آوری ۵۰ سازه غیر مجاز در سواحل مازندران

0 نظر

ارسال نظر

capcha