اجرای طرح تولید 15 محصول کشاورزی با مشارکت زنان روستایی

اجرای طرح تولید 15 محصول کشاورزی با مشارکت زنان روستایی

وی بیان کرد: طرح تولید و مصرف محصولات گواهی شده با مشارکت زنان روستایی اولین طرح است که در سال گذشته در پنج محصول و در سال جاری در 15 محصول در دست اجرا است و تاکنون 11 محصول تولیدی در مزارع تحت پوشش، موفق به دریافت گواهی انطباق با استانداردهای ملی تعریف شده و مرتبط شدند و 6 گواهی استاندارد برای محصولات تایید شده صادر شده و در جریان صدور گواهی نامه هم هستند و ادامه طرح هم در کشت پاییزه است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران، خاطرنشان کرد: طرح بعدی که در حوزه زنان روستایی در حال انجام است طرح توانمندسازی اقتصادی زنان روستایی است و زنجیره ارزش گیاهان دارویی که در هفت مزرعه در دست اجرا است که کشت گیاهان از جمله به، لیمو، روزماری، بادرنجبویه، نعنای فلفلی در شهرستان‌های مختلف در دست اجرا است.

قاسمی طوسی با بیان اینکه محصولات تولیدی عاری از هرگونه آلاینده هستند و حد مجاز آلاینده‌های کشاورزی در آن رعایت شده و برای آنها صادر شده است، تصریح کرد: زنان روستایی ما با حساسیت و علاقه‌مندی این برنامه‌ها را در سطح کشاورزی و با نظارت کارشناسان و براساس استانداردها دارند تعریف می‌کنند و تمامی نهاده‌های مصرف شده در مزرعه غیرشیمیایی تولید شدند.

وی افزود: زنان روستای استان براساس آمارهایی که در آخرین نظرسنجی احصا شده، حدود 681 هزار نفر است که تعداد بهره برداران بخش کشاورزی حدود 307 هزار و 223 نفر و تعداد بهره برداران زن حدود 35 هزار و  957 نفر است که 13 درصد از بهره برداران بخش کشاورزی را زنان روستایی تشکیل می‌دهند.

قاسمی طوسی با بیان اینکه تعداد تسهیل گران زن روستایی حدود 685 نفر است و صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی نیز حدود 113 نفر با عضویت سه هزار و 904 نفر است، گفت: یکی از صندوق‌های خرد زنان روستایی در شهرستان قائم شهر که موفق به شبکه سازی 17 صندوق شده عضویت 690 نفر را دارند.

وی تاکید کرد: دفتر امور زنان و خانواده استانداری در کنار همه دستگاه‌های اجرایی که در حوزه زنان و به خصوص تاکید ما بر خانواده است فعالیت می‌کند و برنامه‌هایی مختلفی را در حوزه زنان و خانواده دارد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران با بیان اینکه با کمک سمن‌هایی که در حوزه زنان و خانواده فعال هستند در آموزش و پرورش در طرح‌های مختلفی که دارند از جمله تهیه تبلت و موبایل برای کودکان نیازمند در شرایط کرونایی کمک رسان بودیم، اظهار کرد: همچنین در طرح آجر نوسازی مدارس مشارکت همه جانبه فعالان و خیرین را می‌طلبد تا به مدارسی که واقعا نیازمند هستند در این بخش کمک شود به بچه‌هایی که واقعا نیازمند هستند که مدرسه و سرپناهی داشته باشند.

*طرح پوشش بیمه اجتماعی رایگان با اولویت بانوان

مدیر بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر مازندران نیز با بیان اینکه اجرای اصل 29 قانون اساسی یکی از دغدغه‌های جدی رهبر انقلاب، رئیس جمهور و سایر مسئولان و دستگاه‌های اجرایی است، اظهار کرد: این اصل دولت را مکلف کرده به خدمات بیمه اجتماعی، درمانی، از کار افتادگی، بازنشستگی، در راه ماندگی، سوانح و حوادث و ... را به همه آحاد جامعه و نه قشر خاصی ارائه کند یعنی اگر سیل، زلزله و طوفان در جامعه رخ می‌دهد دولت مکلف است امدادهای خود را برای همه آحاد جامعه داشته باشد.

محمد ابراهیمی با اشاره به اینکه دولت مکلف است شرایطی را فراهم کند که همه آحاد جامعه از خدمات بیمه‌ایی برخورد باشند، افزود: تا سال 83 فقط کارکنان رسمی دولت و کسانی که کار می‌کردند و کارفرما داشتند از حق و حقوق بیمه اجتماعی به مفهوم عام از حقوق بازنشستگی بهره مند بودند و از این سال دولت در راستای اجرای اصل 29، سازمانی را در کنار سازمان تامین اجتماعی و بازنشستگی کشوری ایجاد کرد که بتواند در حوزه بیمه، همان خدماتی را که کارمند رسمی دولت و یک کارگر از خدمات تامین اجتماعی دریافت می‌کند بتواند به این افراد یعنی بانوان ما، افراد غیر مزدبگیر، کشاورزان، روستاییان،عشایر، قالیبافان و سایر مشاغلی که کار می‌کنند اما کارفرما ندارند به نوعی بتوانند این افراد را تحت پوشش قرار دهند و بر همین اساس دولت یارانه‌ای را برای پوشش این افراد تعیین کرده است.

مدیر بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر مازندران، خاطرنشان کرد: دولت 10 درصد از 15 درصد حق بیمه این افراد را به‌عنوان کارفرما پرداخت می‌کند و این افراد با پرداخت پنج درصد حق بیمه از این خدمات بهره‌مند می‌شوند.

ابراهیمی با بیان اینکه دو هفته گذشته طرح پوشش بیمه اجتماعی رایگان برای یک میلیون و 440 هزار خانوار روستایی با اولویت بانوان افتتاح شد، تصریح کرد: طبق بررسی که سازمان بیمه روستایی و عشایری داشت، مازندران اولین استانی است که توانسته بیشترین بانوان را در زمینه پوشش بیمه اجتماعی تحت پوشش قرار دهد.

وی بیان کرد: با سهمیه‌ای که داریم برای پوشش بیمه اجتماعی رایگان برای بانوانی که به مشاغل قالی بافی مشغول هستند یا بانوان روستایی و کشاورز که به مشاغل 230 گانه حوزه کشاورزی مشغول هستند یا خانم‌هایی که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند داشته باشیم.

ابراهیمی در پایان گفت: از 110 هزار نفر بیمه شده‌های مازندران 30 هزار نفر بانوان هستند که توانستند به عضویت بیمه در بیایند و از این یارانه‌ای که دولت در نظر گرفته بهره‌مند شوند.

اخبار مرتبط

پرتقال چینی

سه جلسه امروز در فرمانداری ویژه بابل

تخریب ۶ واحد مسکونی غیرمجاز در عباس آباد

0 نظر

ارسال نظر

capcha