ضرورت مناسب سازی فضاهای شهری با تاکید بر نیازهای افراد ناتوان /60 درصد از دستگاه های عمومی مناسب سازی برای معلولان را انجام دادند

ضرورت مناسب سازی فضاهای شهری با تاکید بر نیازهای افراد ناتوان /60 درصد از دستگاه های عمومی مناسب سازی برای معلولان را انجام دادند

به گزارش مازند روز به نقل از خبرگزاری ایلنا از ساری،جمال باقری صبح امروز در نشست با خبرنگاران به 12 آذرماه روز جهانی معلولین با شعار " ارتقاء مشارکت افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه فراگیر عادلانه و پایدار" اشاره کرد و اظهار داشت: روز جهانی معلولان بهانه ای است در جهت احقاق حقوق جامعه معلولان و شناساندن نیازهای ضروری این افراد تلاش کنیم.

وی با اشاره به گرانی و افزایش قیمت بنزین در کشور ،افزود: بسته های حمایتی در راستای حمایت از حقوق جامعه معلولان آبان ماه به حساب مددجویان این سازمان واریز شده است.

سرپرست بهزیستی مازندران بااعلام اینکه امسال حق پرستاری معلولان ضایع نخاعی 2.5 برابر افزایش داشته است،گفت: امسال 554 هزار تومان به حساب پرستاران ضایع نخاعی واریز شد که این میزان سال گذشته 180 هزار تومان بوده است.

وی از افزایش 20 درصدی یارانه مراکز شبانه روزی نگهداری معلولان خبر داد و افزود: سال گذشته یارانه این مراکز 770 هزار تومان بوده که امسال به 920 هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

باقری با بیان اینکه هر ماه علاوه بر مستمری و یارانه 6 هزار 800 بسته های معیشتی در بین مددجویان مازندران توزیع می شود میزان این بسته ها را برای خانواده های یک نفره 120 هزار تومان،دو نفره 130 هزار تومان،سه نفره 140 هزار تومان و چهار نفره و بیشتر 150 هزار تومان اعلام کرده است.

وی بیان کرد: 58 هزار و 810 معلول در استان شناسایی شدند که از این تعداد 36 هزار نفراز این نهاد حمایتی مستمری و یارانه دریافت می کنند.

سرپرست بهزیستی مازندران گفت: نزدیک به 6 هزار نفر از مددجویان در مراکز شبانه روزی بهزیستی نگهداری می شوند که از این تعداد دو هزار و 924 در مراکز روزانه و مابقی در مراکز شبانه نگهداری می شوند.

وی به قانون جامع حمایت از معلولان اشاره کرد و گفت که در این قانون آمده دولت موظف است زمینه های لازم را برای تامین حقوق معلولان،فراهم و حمایت های لازم را از آنها به عمل آورد .

باقری ادامه داد: این قانون بیش از 10 سال است که تصویب شده و چند باری نیز بندهای آن تغییر کرده و بندهای دیگر به آن اضافه شده است.

وی با ورود به حوزه اشتغال جامعه معلولان گفت: 3 درصد از استخدامی های جامعه معلولان مربوط به دستگاه های دولتی و غیر دولتی است.

باقری درباره فرزندان ناشی از طلاق بیان کرد: پس از  معرفی این افراد به بهزیستی در وهله اول خانواده های درجه یک و بعد خانواده های درجه دو و سه را شناسایی و کودکان طلاق را با حمایت بهزیستی به آنها می سپاریم.

وی افزود: در صورتیکه این امر میسر نشد با حکم دادگاه آنها در مراکز شبانه روزی بهزیستی نگهداری می کنیم.

سرپرست بهزیستی با اشاره به مناسب سازی فضای عمومی برای معلولان ،گفت:مناسب سازی فضای عمومی برای معلولان ،یکی از مهم ترین موضوعات احقاق حقوق شهروندی محسوب می شود.

وی تاکید کرد: سازمان ها و نهادها جهت مناسب سازی ساختمان های خود برای معولان اقدام کنند. 

باقری بر اساس شاخص اعلام شده در این زمینه یک سوم معادل 60 درصد از  دستگاه های عمومی مازندران شاخص های مناسب برای فضا سازی معولان را رعایت کرده اند .

اخبار مرتبط

پرداخت بیش از ۵ میلیارد ریال کمک معیشتی به مددجویان بهزیستی چالوس

۲۵۹۰ شغل برای مددجویان بهزیستی در مازندران ایجاد شد

چهار هزار مددجوی بهزیستی مازندران مشمول بسته معیشتی هستند

0 نظر

ارسال نظر

capcha