تولید بیش از ۲ میلیون تن مرکبات در مازندران/ زمینه رونق در صادرات فراهم شود

تولید بیش از ۲ میلیون تن مرکبات در مازندران/ زمینه رونق در صادرات فراهم شود

به گزارش مازند روز به نقل از  خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، پیش از ظهر امروز احمد حسین‌زادگان استاندار مازندران در جلسه کارگروه توسعه صادرات که در استانداری مرکز مازندران برگزار شد، در جمع فعالان در این حوزه، اظهار کرد: استان  در زمینه تولید محصولات کشاورزی، باغی و دیگر تولیدات بسیار فعال است، صادرکنندگان باید از این ظرفیت  رونق در صادرات بهره ببرند.

وی با اشاره به ضروری بودن توسعه در بخش صادرات در استان گفت: در این راه بهانه‌جویی‌های غیرقابل قبول  پذیرفته نخواهد شد، باید زمینه رونق در صادرات فراهم شود.

این مسؤول با اشاره به اینکه بحث تعرفه و حمل و نقل تعرفه باید به‌طور جدی دنبال شود، گفت: دستگاهای اجرایی مرتبط باید موانع اداری و بروکراسی را برطرف کنند تا توسعه اقتصادی دراین بخش نمود پیدا کند، برگزاری جلسات باید با حضور کارشناسان و دستگاهای متولی برگزار شده تا در یک زمان‌بندی درست مسائل و موانع صادراتی مازندران مرتفع شده  و شناسایی صادرکنندگان واقعی صورت بگیرد.

وی با اعلام اینکه تولید بیش از ۲ میلیون تن مرکبات، ظرفیت استان است، بیان کرد: البته دولت فضای کامل را در جهت افزایش صادرات به‌وسیله حذف تعرفه در بخش اوراسیا فراهم کرد که انتظار داریم پس از این شاهد افزایش  اقلام کالای صادراتی، حجم و میزان صادرات از استان مازندران باشیم.

حسین‌زادگان گفت: دولت حاضر است موانع و مشکلات را بر سر راه رونق در بخش صادرات را رفع کند، اتاق بازرگانی هم باید میدان‌داری کرده و در جهت افزایش کیفیت کالاها، بسته‌بندی مناسب همگام با دستگاه متولی حمل کالا قدم بردارد.

استاندار استان مازندران با اشاره به اینکه در حال حاضر وضعیت لبنیات در صادرات استان خوب است، ادامه داد:  ولی متأسفانه صادرات بازار مرکبات به جایگاه واقعی خود نرسیده است، در این زمینه باید موانع را برطرف کنیم، راهکارهایی چون؛  برگزاری سفرهای تجاری و بستن قرادادها با کشورهای هدف می‌تواند فرصت مناسبی در جهت افزایش در بخش کمی و کیفی تولید باشد.

در ادامه این جلسه؛ عبدالله مهاجر رئیس اتاق بازرگانی مازندران ابراز کرد: در توسعه اقتصادی هر استان، صادرات نقش مهمی دارد، در این مورد اگر واقعیت‌ها بیان نشود  مشکلات افزایش می‌یابند، باید موانع بصورت واضح بیان شده و نسبت به رفع آن اقدام شود.

وی اضافه کرد: در طی هشت ماه ابتدایی سال جاری صادرات محصولات  فرآورده‌های لبنی، بستنی، سیمان، مواد پلاستیکی، نوشابه و ماءالشعیر، فرآورده‌های گوشتی، گل و گیاه و کیوی از استان مازندران صورت گرفت.

مهاجر خاطرنشان کرد: البته موضوع حذف تعرفه در بخش اوراسیا یک نقطه قوت است که باید از ظرفیت در این حوزه به درستی استفاده کنیم،  چرا که در بحث صادرات نوع کالا و چگونگی صادرات برای صادرکنندگان اهمیت دارد.

این مسؤول تصریح کرد: سازمان توسعه صادرات به دلیل کاهش تعرفه، قیمت مرکبات در عراق را کاهش داد تا بازار این کشور را از دست ندهیم، در این میان بسیاری از باغداران ترجیح می‌دهند که محصولات خود را در انبار نگه‌داری کنند و  یا با اختلاف قیمت در باغ به فروش برسانند.

وی گفت: ۴۵ درصد صادرات استان مربوط به فرآورده های لبنی است، در  سال گذشته ۱۵۰ میلیون دلار صادرات لبنی توسط یک شرکت در استان انجام شد که امسال هم میزان صادرات فرآورده های لبنی کمتر از سال قبل نبوده است.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران عنوان کرد: در بخش محصول کیوی؛کیوی آماده به نرخ هشت هزار تومان عرضه شده و قیمت کیوی در بالای درخت به ازای هر کیلوگرم چهار هزار تومان است. 

وی یادآور شد: ۶۵ هزار تن کیوی که از کشور صادر شد، آمار صادراتی استان در این بخش حدود ۵ هزار تن است، بسته‌بندی‌هایی که در گمرک آستارا صورت می‌گیرد صادرکنندگان را ترغیب به صادرات از استان دیگر کرده است.

مهاجر در پایان گفت: از مشکلات مطرح شوه توسط برخی از صادرکنندگان؛ بحث گواهی مبدأ و معضلات در  بخش حمل و نقل است که باید رفع شود.

اخبار مرتبط

صادرات مازندران لنگ شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی

تعریف 22 پروژه برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی در مازندران

پویایی اقتصاد مازندران با فعالیت پایانه‌های صادراتی

0 نظر

ارسال نظر

capcha