توضیحاتی درباره وضعیت وحوش باغ وحش ساری/ تذکر به مالک داده شد

توضیحاتی درباره وضعیت وحوش باغ وحش ساری/ تذکر به مالک داده شد

به گزارش خبرنگار مهر، عطاء الله کاویان ظهر دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران درباره وضعیت باغ وحش طاهرده ساری اظهار داشت: باغ وحش طاهرده ساری پس از اخذ موافقت دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست و ارائه تعهد مبنی بر انتقال به مکان مناسب و مجاز، مجوز ادامه فعالیت برای دوره سه ساله را دریافت کرد و این مجوز تا مهرماه سال آینده معتبر است.

وی با اشاره به بازدید معاون این اداره کل به همراه رئیس و کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان از محل نگهداری و جانمایی جانوران وحشی پستاندار نظیر شیر، خرس، روباه، مرال، گراز و پرندگانی نظیر قرقاول، قو، عقاب، دال و کبوتر، مکان باغ وحش را مناسب ارزیابی کرد و گفت: مشاهده شد یک قلاده خرس قهوه‌ای نر به دلیل بیماری، به صورت جداگانه در قرنطینه نگهداری می‌شود تا دوره درمان آن تکمیل شود.

وی افزود: این گونه به دلیل دوران نقاهت، از نظر جثه‌ای لاغر و ضعیف بوده، اما در راه رفتن و سایر فعالیت‌های حیاتی مشکلی نداشته است.

کاویان یادآور شد: همچنین در بازدید فوق یک قلاده شیر نر که به صورت غیر طبیعی لاغر و ضعیف شده بود، مشاهده شد و توصیه لازم به مالک باغ وحش برای انجام معاینه و درمان بیماری صورت گرفت، ضمن آنکه گونه مورد نظر دارای سنی بیش از ۱۵ سال بوده و از کهولت سن نیز رنج می‌برد.

مدیرکل محیط زیست مازندران تصریح کرد: براساس دستورالعمل ابلاغ شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، باغ وحش‌ها ملزم به بهره گیری از خدمات دامپزشک به طور دائمی بوده که واحد یاد شده نیز ضمن بهره گیری از دامپزشک مقیم، فرآیند درمان گونه‌های یاد شده را در دستور کار خود دارد. از طرفی پایش و نظارت بر نحوه نگهداری کلیه مراکز نگهداری و تکثیر و پرورش حیات وحش نیز به طور مستمر از سوی این اداره کل صورت می‌گیرد و در صورت هر گونه قصور، اقدام قانونی لازم صورت خواهد پذیرفت.

وی یادآور شد: مواردی مانند بیماری، ضعف، پیری، مرگ طبیعی و … در کلیه جانوران اهلی و وحشی امری طبیعی است با این اوصاف، در خصوص اعمال حساسیت‌های بیشتر در امر نظارت، تغذیه، شرایط محیط نگهداری جانوران، بیماری‌ها و اطلاع رسانی به موقع وقایع به این اداره کل موارد و تذکرات لازم به مالک باغ وحش طاهرده ساری ارائه شد.

اخبار مرتبط

کشف ۱۵ گونه تاکسیدرمی شده حیات وحش در بابل

بازدید از تیمارگاه حیات وحش سرخ رود

تصویر برداری زیبا از بزهای کوهی جوان

0 نظر

ارسال نظر

capcha