آب در گیلان جیره بندی شد

آب در گیلان جیره بندی شد

گیلان برای تأمین آب شالیزارهای خود به حداقل سه میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد که به گفته مسئولان در این زمینه حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد کمبود وجود دارد و آب تحویلی به شالیکاران با جیره ‌بندی سختگیرانه تحویل داده می‌شود و این مسأله به این نگرانی دامن زده که مبادا شالیکاران برای تأمین آب مورد نیاز خود از هر آبی استفاده کنند.

«صالح محمدی» رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد: استان ما حدود ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیکاری دارد که بزرگ‌ترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج به شمار می‌رود. گیلان رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیر کشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده‌ است.

وی افزود: هر ساله بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن شلتوک از اراضی شالیزاری استان گیلان برداشت می‌شود که از این مقدار ۷۵۰ هزار تن برنج سفید استحصال می‌شود.

به گفته وی گیلان دارای ۳۱۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی است و ۳۱۷ هزار نفر از مردم استان در بخش کشاورزی مشغول  فعالیت هستند. برنج، چای، زیتون، پیله ابریشم، بادام زمینی، زیتون، فندق و مرکبات عمده‌ترین محصولات کشاورزی گیلان است. گیلان همچنین یکی از تولیدکنندگان مهم طیور در کشور است.

از سوی دیگر شایعه آلودگی احتمالی برخی اراضی شالیکاری گیلان که با آب فاضلاب آبیاری می‌شود واکنش‌هایی به‌ دنبال داشت و موجب نگرانی مردم شد. ماجرا از این قرار بود که هفته گذشته فیلمی از سوی خبرگزاری جمهوری اسلامی منتشر شد که نشان می‌دهد برخی اراضی شالیکاری گیلان با آب آلوده به فاضلاب آبیاری می‌شود. انتشار این فیلم و صحت‌وسقم آن موضوع پرسش ما از رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بود.

صالح محمدی در واکنش به انتشار فیلم آبیاری اراضی شالیکاری با فاضلاب تأکید کرد: متولی آب وزارت نیرو و آب منطقه‌ای است و جهاد کشاورزی در واقع مصرف‌کننده آب است و اگر گزارشی مبنی بر ورود آب‌های آلوده در شالیزارها داده شود حتماً جهاد کشاورزی ورود کرده و با دستگاه‌های مرتبط هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: شالیکاران برای آبیاری از منابع مختلف از جمله آب رودخانه، باران، چشمه و ایستگاه‌های پمپاژ استفاده می‌کنند و در مناظقی که رودخانه‌ها آلوده‌اند متولی ما نیستیم و محیط‌ زیست و آب منطقه‌ای در این بخش وظیفه دارند و بهتر است آنها پاسخگو باشند.

وی با بیان اینکه ۱۷۰ ایستگاه پمپاژ آب در گیلان از چاه‌ها و رودخانه‌ها آب پمپاژ کنند، اظهار داشت: آب آلوده‌ای از ایستگاه‌های پمپاژ وارد شالیزارهای استان نمی‌شود.

محمدی اظهار داشت: در استانداری گیلان جلساتی در حوزه آب برگزار می‌شود که یکی از مباحث آن همین موضوع است و در این ارتباط دستگاه‌ها باید پاسخ دهند و تمام تلاش این است که منبع آلودگی آب‌ها حذف شود تا شاهد این چنین مواردی نباشیم.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha