سایه شوم آوار بر عمارت تاریخی شهربانی بابلسر

سایه شوم آوار بر عمارت تاریخی شهربانی بابلسر

، واضح است که متولیان عمارت تاریخی شهربانی بابلسر در تلاش هستند تا بر ویرانه‌های ساختمان قدیمی، برجی سیمانی بنا کنند و بغضی گلوی شهر و مردمانش را می‌فشارد چرا که هنوز زخم تخریب هتلی قدیمی در این شهر تازه است.

وارد شهر که می‌شوید اولین چیزی که جلوه نمایی می‌کند ساختمانی کهن و قدیمی است ک ه پیشترها ساختمان شهربانی شهره بود و اینک محل نصب داربست‌ها شده و وعده و و عیدها برای مرمت و یا تبدیل آن به موزه فرجامی نداشت.

ساختمانی در مرکز شهر بابلسر، یکی از بناهای تاریخی این شهر است که حدود یک قرن قدمت دارد این ساختمان در سال ۱۳۱۰ در دو طبقه بنا شده و ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۵۸ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

دست‌های پشت پرده، بی مهری مسئولان و متولیان برخی ادارات سرنوشت ساختمان زیبا و قدیمی شهر را به آوار گره زده و این بنا سالهاست به عمد رها شده است و فرایند تخریب آن هر روز شتاب بیشتری به خود می‌گیرد.

در عین حال شهروندان بابلسر نگران آینده و سرنوشت این ساختمان تاریخی هستند چراکه با تخریب این بنا، حلقه مفقوده ای بر خاطرات شهر افزوده می‌شود. اولین جایی که به سراغش می‌رویم، شورای شهر است تا راز سربه مهری این بنای تاریخی فراموش را رمزگشایی کنیم.

ساختمان شهربانی متروکه شده است

دومان نوعی، عضو شورای شهر بابلسر پاسخگوی سئوالاتمان می‌شود و با بیان اینکه همشهریان نسبت به ساختمان شهربانی مطالبه و دغدغه دارند، قدمت این بنا را بیش از ۸۰ تا ۹۰ سال ذکر کرد و می‌گوید: این ساختمان که در مرکز شهر واقع شده، مدت‌ها و سال‌ها متروکه و رها شده است.

وی با بیان اینکه هر روز که از کنار ساختمان رد می‌شویم و دیدن این نما و وضعیت برای ما ناراحت کننده است، ادامه می‌دهد: مالک کنونی این ساختمان بانک سپه و قبل از آن بانک قوامین بوده است و از سال ۹۰ تاکنون مکاتبات زیادی درباره آن صورت گرفت ولی عملاً هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

دومان با اظهار اینکه شاید مالک نمی‌خواهد اقدامی برای ساختمان انجام دهد، تصریح کرد: کاری به نیت مالک یا مالکان نداریم ولی عملکرد آنان و رهاشدن ساختمان نشان می‌دهد که دنبال آن هستند تا آرام آرام ساختمان تخریب شود و بتوانند بهره برداری دیگری داشته باشند.

این عضو شورای شهر بابلسر با عنوان اینکه شهرداری توان خرید ساختمان را ندارد، به جلسه‌ای با سرمایه گذاری درباره ساختمان شهربانی اشاره کرد و گفت: متأسفانه کلید را نتوانستیم از مالک بگیریم و کلید ساختمان را به شهرداری ندادند تا سرمایه گذار را برای بازدید ببریم.

وی گفت: در جلسه علنی شورا مصوب کردیم که از ظرفیت قانونی از جمله ماده ۱۱۰ شهرداری‌ها استفاده کنیم و رها شدن ساختمان متروکه با پاکی و پاکیزگی منافات دارد و نمای بصری شهر را مخدوش می‌کند، شهرداری می‌تواند ورود کند و مهلت دو تا سه ماهه به مالک می‌دهد و در غیر این صورت شهرداری می‌تواند اقدام و هزینه‌ها را دریافت کند.

دومان با تاکید براین که شهرداری باید از ظرفیت قانونی استفاده کند، تصریح کرد: برای بار آخرین بار به مالک اخطار می‌دهیم زیرا نمای ساختمان و پوسته و منظر فقط متعلق به مالک نیست بلکه به شهر تعلق دارد و از سوی دیگر اداره میراث فرهنگی خنثی عمل کرده است زیرا باید مطالبه گری داشته باشد چراکه مردم نیز از شهرداری مطالبه می‌کنند.

عضو شورای شهر بابلسر با اظهار اینکه کلید را هنوز نتوانستیم از مالکان تهیه کنیم، افزود: انتظار داریم حداقل نسبت به مرمت و بهسازی نمای ساختمان اقدام شود تا از وضعیت کنونی خارج شود.

اخبار مرتبط

غرق شدن همزمان ۱۵ زن و مرد در ساحل بابلسر

رتبه شهرداری بابلسر به ۹ ارتقا یافت

درجه ۸ شهرداری ارتقاء یافت/ ارتقاء درجه شهرداری های بابلسر و نسیم شهر

0 نظر

ارسال نظر

capcha